Jak budovat imunitu dítěte

Imunitní systém je velmi složitý mechanismus, který má člověk k tomu, aby se organismus dokázal chránit před různými „narušiteli“. Dítě se s jednou složkou imunity už rodí, další si musí vybudovat.

Chránit dítě před nástrahami okolního světa je úkol, kterého se většina rodičů ujímá automaticky a zodpovědně. Ale tak, jak existují rodiče, kteří dítě po různých stránkách zanedbávají, jsou i tací, kteří ho chrání přehnaně, čímž mu v konečném důsledku škodí. Toto se týká i imunity a zdraví dítěte.

 „Hlavním úkolem složitého systému, který nazýváme imunita, je udržení rovnováhy vnitřního prostředí organismu a ochrana před vnějšími škodlivinami, tedy mikroorganismy, a před vnitřními vlivy, tedy nádorovými onemocněními a odumřelými buňkami,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Zora Szitášová. „Imunita dítěte se vyvíjí již během těhotenství, postupně se tvoří jednotlivé složky takzvané nespecifické a specifické imunity, které se po narození dále vyvíjejí. Pro nezralost imunitního systému jsou malé děti náchylnější k infekcím.“

Přeloženo do laické řeči, je běžné, že malé děti jsou nemocné a trpí například infekcemi dýchacích cest, průjmy, infekcemi močových cest nebo kůže. V posledních letech se do popředí dostávají alergie se širokým spektrem klinických příznaků. „Vždy je třeba velmi precizně posoudit, zda je infekce důsledkem nezralé imunity, respektive jejího přechodného oslabení, nebo zda jde o poruchu imunity. Toto diagnostikuje dětský lékař a následně imunolog,“ říká MUDr. Z. Szitášová.

 

Podpora preparáty

Po prvních šesti měsících života, kdy je malý člověk chráněn cennými látkami obsaženými v mateřském mléce, obvykle přicházejí první rýmy, kašle, ucpané nosy a další zdravotní komplikace, které souvisejí s imunitou. Není to hned důvod k podávání léků a různých posilujících preparátů.„V období od šesti do dvanácti měsíců je vhodnější zdržet se dodatečné podpory imunity, ale s opatrností je v nezbytných případech možné podpořit ji vybranými preparáty. Samozřejmě, po konzultaci s lékařem,“ říká Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures, která se mimo jiné věnuje zkoumání vlivu polysacharidů na zdraví a imunitu.

 

Z houby do těla

Jako velmi prospěšný se v boji s nemocemi a při podpoře imunity jeví polysacharid z hlívy ústřičné, nazývaný beta glucan. „V naší společnosti na něj nedáme dopustit, protože se opakovaně prokazuje, že funguje nejen jako prevence, ale pomáhá i rychle se dostat ze začínajícího onemocnění,“ vysvětluje A. Doboly. „Beta glucan vysoké čistoty je netoxický, nevyvolává závislost nebo alergické reakce, není možné se jím předávkovat. V mnoha případech bylo prokázáno, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich účinek a redukovat nežádoucí projevy. Beta glucan je vhodné podávat i v době, kdy se užívají antibiotika, které nejednou účinkují i proti prospěšným mikroorganismům v těle. Nejčastěji jsou postiženy střevní bakterie, což může vést k průjmům a dalšímu oslabování imunity. Beta glucan v tomto případě působí tak, že podpoří imunitní systém, aby úspěšněji likvidoval mikroorganismy způsobující onemocnění, a zároveň podpůrně působí na takzvané dobré bakterie (laktobacily). Podpůrný vliv beta glucanu na tyto probiotické bakterie byl vědecky prokázán i v našich výzkumech.“

Co se týče účinku beta glucanu u dětí, obecné zkušenosti říkají, že dětský organismus na něj reaguje velmi dobře a rychle. Existuje několik pozorovacích studií, v nichž bylo prokázáno, že u dětí užívajících beta glucanový preparát se snížil počet infekčních onemocnění horních cest dýchacích v průběhu sledovaného období. Podrobnější studie, které by například měřily různé parametry z krve, jsou však v případě dětí nemožné zejména z etických důvodů.

cross