Čeho je třeba si všímat při výběru výživového doplňku?

Jak si vybrat ten správný produkt tak, abychom peníze investovali skutečně do vlastního zdraví?

U kosmetických prostředků či výživových doplňků je dobré získat co nejlepší informace o produktech, ale i o výrobci. Různé výrobky s beta glucanem nejsou stejné. Mnohokrát se vyskytují až zarážející rozdíly v kvalitě. Při výběru výživového doplňku či kosmetického přípravku je třeba si všímat:

  1. Čistoty beta glucanu – čím vyšší čistota, tím lepší účinek, čistota nad 90 % napovídá, že se jedná o kvalitní výrobek.
  1. Množství beta glucanu v denní dávce – obvykle se doporučuje 2 až 5 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. To znamená, že denní dávka u člověka s hmotností 60 kg začíná na přibližně 120 mg. U kosmetických výrobků by obsah beta glucanu neměl být nižší než 1 %.
  1. Zdroj beta glucanu – ten je často spojen s čistotou. Například beta glucan obilného původu (oves, ječmen) je velmi často nízké čistoty (do 40 %) a jeho účinek je spíše probiotický než imunostimulační. Naopak beta glucan z hub je možné získat ve vysoké čistotě. Beta glucany z kvasnic se čistotou obvykle nacházejí uprostřed obilných a houbových glucanů. Tedy zdroj beta glucanu může být poměrně dobrým indikátorem čistoty a účinku na imunitní systém.
  1. Zpracování beta glucanu. Beta glucan z hlívy ústřičné je nerozpustný. Aby se dostal do celého organismu, měl by být přizpůsoben podmínkám propustnosti tenkého střeva, které nepropustí nerozpustné částice větší než přibližně 60 mikrometrů. Pokud jsou částice beta glucanu větší než je uvedený rozměr, jejich účinek se omezuje pouze na aktivaci imunitních buněk v tenkém střevě. Způsob rozbití látky na mikrometrové částice se nazývá mikronizace. Výrobky s mikronizovaným beta glucanem, případně jinými substancemi, mají vyšší účinnost, navíc mnohdy stačí podání menšího množství mikronizované látky k dosažení stejného efektu jako u většího množství nemikronizované látky.
  1. Balení. Z hlediska bezpečnosti a ochrany výrobků před vlivy okolí je lepší, pokud jsou tablety (kapsle) balené ve farmaceutických blistrech, než volně sypané v plastových lahvičkách či dózách. Balení do blistrů je sice mírně dražší, zákazník však má až do užití tabletky nebo kapsle jistotu, že každá je zvlášť chráněna před vlivem prostředí, případně kontaminací.
  1. Pomocné látky – každá konzervační látka, umělé barvivo nebo příchuť do jisté míry negativně ovlivňuje lidské zdraví. Ať už jde o toxický komponent (i když při povolených dávkách jen do velmi malé míry) nebo o potenciální alergen. Vhodné je proto užívání takových přípravků, které tyto látky neobsahují.

 

cross