Mejdan kvasinek

Třikrát hurá, nejoblíbenější část roku je definitivně tady! Když svítí slunce, dny jsou dlouhé a podvečery naplněné příslibem pohody i dobrodružství, i ty největší problémy jsou o něco snesitelnější. Jenže chuť radostně tleskat má i někdo jiný… Jen nemá ruce.

Léto má mnoho symbolů – teplo, oblečení, které více odhaluje než zahaluje, koupání ve vodě i vlastním potu, touha po sprše ráno, v poledne i večer, sex nevázanější, hravější a statisticky nejméně bezpečný z celého roku, chlazené drinky, dovolenkové nicnedělání, které se všemožně snaží proniknout i do všedních pracovních dnů… Výčet by mohl být nekonečný, ale není třeba, vždyť všichni víme, o čem je řeč.

 

No, možná už méně vědomi jsme si toho, že všechny tyto symboly jsou vodou na mlýn maličkým organismům, které s námi, či přesněji v nás – až na malé výjimky – žijí v klidu a míru. V létě se však šance, že se utrhnou ze řetězu a bude špatně-nedobře, šplhá na maximum. Jéje, jak to pak svědí! Pálí! A ne leckde, ale přesně TAM, na těch nejháklivějších a nejintimnějších místech. Ups!

Rozmnožme se, holky!

Těmi organismy jsou kvasinky druhu candida. Přirozeně žijí v ženském těle: ve střevech, v ústech, krku, jícnu i v pochvě, kde je teploučko a vlhko. Neškodí, dokud jich je tak akorát a dokud je pH v pochvě přirozeně kyselé, tedy nižší než 5,5. To však letní radovánky velmi snadno změní, kyselost se sníží a pro kvasinky je to povel pro velký rozmnožovací mejdan. Výsledek? Zatímco večer nám ještě nic nebylo, ráno jsme o nepříjemnou mykózu bohatší.

Mám ji, nemám ji?

To je otázka za milion! Pokud svědí a pálí, zřejmě to tak bude. Návštěva lékaře není nutná, pokud nastane klid do tří dnů. Pomoci mohou i volně prodejné výživové doplňky z lékárny. Na výběr je několik produktů a na pomyslný vrchol žebříčku doplňků stravy vhodných nejen k léčbě, ale také prevenci mykózy, se nejnověji propracovávají ty, které obsahují výtažek z hlívy ústřičné – beta glucan. „Je to díky vynikajícím výsledkům řady klinických a experimentálních studií, možnostem jeho nasazení, obecné neškodnosti bez kontraindikací a transformování teoretických poznatků do konkrétních výrobků. Ze zkušeností z ordinace mohu potvrdit, že řeší záněty, významně ovlivňuje mykózy, projevy a průběh onemocnění HPV, beta glucan navíc upravuje menstruační cyklus a zmírňuje premenstruační syndrom,“ chválí tyto produkty gynekoložka MUDr. Eva Žďárská z Centra gynekologie a asistované reprodukce v Brně.

Pokud i po třech dnech a domácí snaze o léčbu svědí a pálí dál, nebo pokud nedej bože tam dole všechno oteklo, bolí to při močení nebo při milování, stud stranou a rovná čára k doktorovi! Jinak bude ještě hůře a kvasinky se z vagíny v houfech rozšíří do celého těla. Brrr!