10 tipů pro zdraví, které prokazatelně fungují

Pokud jde o tipy, které mají posílit naše zdraví, obranyschopnost a nabídnout nám pozitivní stravovací návyky, na internetu jich je víc, než můžeme za celý život přečíst. Je však těžké rozeznat opravdu dobré rady od různých módních vln, na kterých se občas rádi svezeme, ale zdraví nám to rozhodně nezaručí. Zdá se totiž, že i kvalifikovaní odborníci mají často protichůdné názory.

Přes určitý zmatek je však řada tipů pro zdravý a spokojený život opravdu založena na vědeckém výzkumu.

Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých tipů, které vám opravdu dokážou zlepšit život a zdravotní stav:

 1. Nepijte nápoje plné cukru
  Sladké nápoje patří mezi položky, po kterých naše tělo nejsnadněji tloustne. Náš mozek totiž neměří kalorie z tekutého cukru stejným způsobem jako u pevného jídla, takže jich přijímáte mnohem víc.
 1. Vyvarujte se polotovarů
  Namísto předem zpracovaných pokrmů, které stačí jen ohřát v mikrovlnce, si raději připravte skutečné jídlo z čerstvých surovin.

 1. Jezte tučné ryby
  Ryby jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin a zdravého tuku. Například losos je nabitý omega-3 mastnými kyselinami a různými dalšími živinami. Studie ukazují, že častá konzumace ryb snižuje riziko srdečních chorob, demence a deprese.
 1. Nejezte dlouho smažené nebo připálené maso
  Maso má velmi vysoký obsah bílkovin a obsahuje různé důležité živiny. Avšak pokud konzumujeme maso připálené nebo smažené, měli bychom vědět, že při takovéto tepelné úpravě vzniká akrylamid, což je pro tělo škodlivý karcinogen.
 1. Před spánkem se vyhýbejte zářivému světlu
  Pokud jste večer vystaveni jasnému modrému světlu (které generují dnešní LCD obrazovky), může to narušit vaši produkci spánkového hormonu melatoninu. Naštěstí pomáhá zapnutí červeného filtru na telefonu/počítači.
 1. Nebojte se nasycených tuků
  Objem nasycených tuků v denní dietě by měl být zhruba 10% z denního příjmu tuků. Lepší je nahradit je mono nebo polynenasycenými tuky, resp. mastnými kyselinami. A pokud to jde, vystříhejte se trans-mastných kyselin, které nemají žádné zdravotní benefity.
 1. Používejte hodně bylinek a koření
  Třeba zázvor i kurkuma mají silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Ale i další bylinky mají skvělé benefity pro vaše zdraví. Zkuste je hojně používat při vaření. Avšak pozor na muškátový oříšek či šafrán. Ty mohou mít ve větší míře totiž psychotropní účinky.
 1. Dopřávejte si pravidelně betaglukan
  Beta glucan 120+ z hlívy ústřičné obsahuje optimální dávku betaglukanu v kombinaci s kyselinou listovou a vitamínem D. Jeho pravidelné užívání přispívá ke správnému fungování imunitního systému, snižuje míru vyčerpání a únavy.
 2. Nedržte dietu
  Diety jsou notoricky neúčinné a opravdu zřídka fungují v dlouhodobém horizontu. Namísto hladovění zkuste přijmout zdravější životní styl a svému tělu dopřávejte zdravé a kvalitní jídlo. Nejdůležitější je vydržet! Klidně dělejte pozvolné úpravy jídelníčku, ale vytrvejte 🙂
 3.  Pečujte o své vztahy
  Sociální vztahy jsou neuvěřitelně důležité nejen pro vaši duševní pohodu, ale také pro vaše fyzické zdraví. Studie ukazují, že lidé, kteří mají blízké přátele a rodinu, jsou zdravější a žijí mnohem déle než ti, kteří je nemají.

 

cross