Jarní únava není mýtus. Jak si s ní poradit?

Po zvláštní zimě, která pořádně ani nebyla zimou, se mnozí z nás těšili na jaro. Už klepe na dveře a s tím i jarní únava. Tímto syndromem trpí především meteosenzitivní lidé. Proč s jarní únavou nebojují děti a co s ní můžeme dělat?

Jarní únava není výmysl ani mýtus. Je to reálný problém, se kterým se vyrovnávají lidé při změně ročního období. Organismus to dává najevo ospalostí, bolestmi hlavy, problémy se soustředěním a pocitem únav i navzdory tomu, že jsem se dobře vyspali. Musí se vypořádat s výkyvy teplot (v noci je mráz a přes den příjemné teplo), s výkyvy tlaku, s delším denním světlem, nejednou i s pyly, které jsou zase ve vzduchu.

Babské rady proti únavě

Děti a teenageři nemají se změnou ročních období problém jako lidé po třicítce či senioři. Jednoduše jejich organismus se s jarní únavou vypořádá v průběhu pár hodin, maximálně dnů.

Především meteosenzitivní lidé a alergici však trpí nevysvětlitelnou únavou i několik týdnů. Naštěstí existuje pár triků, jak na jarní únavu.

Důležité je jít spát a vstávat ve stejném čase. Samozřejmě, doba spánku by měla být dostatečně dlouhá. Do denní rutiny je potřeba zařadit pobyt na čerstvém vzduchu, přičemž nepomáhá vzduch ale denní světlo a sluneční záření. Ideální je začít den deseti minutovou procházkou.

Vitamíny proti únavě

Z jídelníčku je potřeba vyloučit těžká jídla a nahradit je jarní zeleninou, která je plná antioxidantů, vitamínů a síly. Proti jarní únavě pomáhá i medvědí česnek, sílu organismu dodá i jarní brynza.

Jaro je i obdobím půstu, ale to neznamená hladovku. Pokud trpíte jarní únavou, není vhodný čas ani na větší detox nebo hladovku. Naopak, na posílení organismu po nemoci a na jaře pomáhají doplňky stravy se selenem, zinkem a beta glukanem. To jsou látky, které nedokážeme získat ze stravy.

Dbát o svoje zdraví a posilovat si imunitu je rozumné po nemoci, v době jejího průběhu nebo v době změny ročního obdobích,“ řekl odborník na imunitu Adrián Doboly. „Lidé by pro posílení svojí imunity udělali určitě více, kdyby vitamíny, které se dají získat ze stravy neužívaly ve formě výživových doplňků. Ale například beta glukan dokáže tělo využít jen pokud ho zkonzumujeme extrahovaný a v čisté formě ve výživových doplňcích.“

Co ještě pomáhá proti únavě a vyčerpáni

Příznaky jarní únavy obvykle ustupují, když se tělo adaptuje na vnější změny, což trvá obyčejně jeden až tři týdny. Průvodním jevem únavy však není jen pocit malátnosti, vyčerpání a ospalosti, ale i náchylnost na onemocnění. Proto je potřeba se soustředit na aktivity, které dovolují organismu regenerovat a zároveň ho posilují.

Pokud trpíte jarní únavu, dopřejte si krátký oddych i v průběhu dne, někdy to spraví malý velký zázrak i 15minutová pauza se zavřenýma očima.

Ale není potřeba jen odpočívat. Sílu do žil vlije přiměřený pohyb v exteriéru a sprcha, při které se střídá teplá voda se studenou.

Pokud příznaky toho, o čem jste si mysleli, že je jarní únava, trvají déle než tři týdny, je potřeba vyhledat lékaře. Může jít o úzkostnou poruchu, deprese nebo jiné onemocnění, které se projevuje vyčerpáním, zhoršeným soustředěním a ztrátou motivace.  

cross