Bakterie a plísně jsou i tam, kde byste je nečekali

Žijeme v zajetí bakterií a plísní. Některé jsou užitečné, jiné škodí

Jestli se nám to líbí, nebo ne, mikroorganismy jako bakterie a plíseň si tu s námi jednoduše žijí. I když jde o velmi jednoduché organismy, byly na planetě dříve než člověk. Dokážou se totiž perfektně přizpůsobit podmínkám okolí. I proto přežijí na místech, kde bychom je nečekali.

Věděli jste, že na záchodovém prkénku je podstatně méně bakterií než v houbičce na nádobí? Nepříjemné, že? Ale logické. Houbička je vlhká a v jejích útrobách je tma tmoucí, to bakterie milují. O něco méně, ale stále více než na toaletě, je bakterií na kuchyňské lince a na utěrkách zavěšených v kuchyni.

Milióny mikroorganismů a bakterií žijí i na našich smartphonech a tabletech. Stále je máme v ruce, pokládáme je všude a bakteriím se na nich daří. Milují i naše peněženky, bankovky, mince, dálkové ovladače, vypínače, klíče, kabelky, dna tašek, kliky na dveřích, štětinky zubních kartáčků a volanty v autech. Tam všude je jich více než na záchodovém prkénku!

Fascinující mikroorganismy

Bakterie jsou nejrozšířenější skupinou organismů na světe. Díky zvětšovací technice vědci rozeznají různé druhy bakterií, které se odlišují tvarem, ale i barvou.

Tvary bakterií jsou opravdu fascinující. Je to úžasné umělecké dílo přírody. Některé jsou kulaté, jiné vypadají jako tyčinky a další jsou spirálky. Všechny jsou sice složené z buněčné stěny, jádra (bez DNA) a rozmnožují se bezpohlavně (dělením), ale odlišují se způsobem života, barvou a tvarem.

Jinak vypadají bakterie ve střevech, jinak bakterie v žaludku, bakterie v krku, bakterie ve vodě a jinak působí na náš organismus. Některé druhy bakterií nám pomáhají, jiné škodí. Abychom jejich vliv na naše životy udržely na uzdě, je smysluplné dbát na hygienu, ale i na dobrou imunitu. Ta pomáhá udržovat při životě prospěšné mikroorganismy (střevní mikrobiom) a zbavovat se parazitujících bakterií.

„Imunita je schopnost organismu bránit se proti všemu, co může poškodit zdraví nebo způsobit smrt. Základním stavebním prvkem imunity jsou makrofágy, buňky, které pohlcují cizorodé objekty a ničí poškozené buňky. Jejich počet závisí na tom, jestli jsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, či jak jsme v noci spali,“ vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Plísně nejsou bakterie

Někdy je jako bakterie označována i plíseň. Jelikož jde též o poměrně jednoduché a houževnaté mikroorganismy, patří do skupiny hub. A též mají zásadní vliv na naše zdraví a kvalitu života. Taková plíseň na nohou nebo kožní plíseň umí velmi znepříjemnit život.

Plíseň s námi žije v bytech (v rozích kuchyňské linky, okolo kuchyňského dřezu, ale určitě se něco najde i v koupelně nebo v rozích místností, kde je vlhko) a my vdechujeme její (často toxické) póry. Ale aspoň jsou naše, domácí, i když nechtěné.

Věděli jste však, že plíseň miluje i sauny a bazény? Existují druhy, které jsou rezistentní vůči chemii. A tak můžeme po ozdravném, očistném a zklidňujícím pobytu ve wellness skončit s kožní plísní nebo s kvasinkovou vaginální infekcí.

Tehdy je potřeba rychle zasáhnout. První pomocí mohou být například volně prodejné vaginální čípky s beta glukanem a kyselinou hyaluronovou. „Úkolem beta glukanu je udržovat správnou funkčnost lokálního imunitního systému. Úkolem kyseliny hyaluronové je léčit mikro trhlinky ve vaginálních tkáních, do kterých se velmi rády schovávají infekce, a potom je těžké dostat je odtud ven,“ vysvětlil princip fungování čípků první pomoci A. Doboly.

Plísně a bakterie jsou věčné

Snaha zbavit se všech bakterií a plísní v domácnosti či na pracovišti je marná a v podstatě i zbytečná. Jednak jsou tyto mikroorganismy (téměř) nezničitelné a jednak část z nich opravdu k životu potřebujeme.

Abychom však minimalizovali riziko zdravotních komplikací v důsledku výskytu baktérií či plísně v našich prostorách, je potřeba dodržovat základní hygienické návyky (důsledné mytí rukou), pravidelné uklízení, dobře větrat a udržovat svůj organismus a imunitu v co nejlepší kondici. Potom jsou i nejagresivnější bakterie nebo plíseň na nás krátké.  

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross