Pomoci může i beta glucan

Proč dbát na všechny známé, imunitu podporující věci? Zdravě jíst, zdravě se hýbat, zdravě odpočívat? Cílem je žít v maximální možné rovnováze a místo výmluv typu „To nejde“ hledat způsoby, jak se k rovnováze přiblížit.

Příroda nám k tomu nadělila kopec prostředků. I z nich jsou některé chronicky známé a dá se říci, že i chronicky využívané, a některé z nepochopitelných příčin využíváme mnohem méně. Jedním z nich je beta glucan. Co to vlastně je?

Beta glucan: Jedinečný podporovatel imunity úplně jiného rangu než „céčko“ či magnesium, po kterých obvykle saháme, když je zle. Beta glucan má výjimečnou schopnost aktivovat imunitní buňky (konkrétně výše zmíněný receptor CR3) a tím dává organismu šanci bránit se proti neduhům, které hrozí v důsledku únavy. Měli bychom ho užívat vždy, když vynakládáme velkou námahu a jsme ve stresu. Klidně i celoročně, protože se jím nedá předávkovat a nemá žádné vedlejší účinky. Ve stravě ho užíváme už miliony let (nachází se v cereáliích, kvasnicích a v dřevokazných houbách), ale aby se jeho účinky mohly projevit v plné míře, je třeba dbát na jeho množství a velikost. Beta glucan přijatý ve zmíněné přirozené stravě je laicky řečeno příliš velký na to, aby se vstřebal do krve a lymfatického systému, ze žaludku putuje dále do tlustého střeva a tam vykonává svoji dobrou službu. Pokud jím chceme posílit imunitu celého organismu, je třeba si koupit co nejčistší preparáty. „Klinické studie potvrdily terapeutický účinek při užívání dvou až pěti miligramů beta glucanu na kilogram hmotnosti člověka. Samozřejmě, dávka je závislá na imunitní nedostatečnosti, závažnosti onemocnění či poškození imunity léčivy, například antibiotiky a léčbou, například chemoterapií. Ideální je užívat ho ráno, dokud je trávicí trakt prázdný,“ radí Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures, která získává beta glucan z hlívy ústřičné.

Zajímavost v USA a v Japonsku se beta glucan ordinuje jako součást onkologické léčby, protože byly prokázány jeho pozitivní účinky nejen při léčbě rakoviny, ale i při zastavení růstu nádorů a rozšiřování metastáz.