Co na lišej u dětí?

Kde se vzalo, tu se vzalo a vaše dítko má zarudlé svědící ložisko na tváři a nejčastěji pak kolem pusinky? A vy nevíte, co s tím. Je to pouze onen lidově nazývaný lišej, nebo vaše dítě trápí vážnější kožní onemocnění? Co na lišej u dětí?

Jako lišej se označuje ohraničené zarudlé ložisko, které bývá pokryto šupinkami kůže nebo drobnými pupínky či prasklinkami a občas svědí. Nacházet se může kdekoli na těle, ale nejvíce se s ním setkáváme na obličeji. Často s ním právě bojují maminky malých dětí, u kterých lišeje vznikají nejčastěji hlavně v zimních měsících.

Co lišej způsobuje?

Obecně jde o vyvolanou reakci kůže na dlouhodobější dráždění, jak mechanického původu, tak chemického původu nebo kombinaci obojího.

U dětí to nejčastěji bývá spojeno s mechanickým „třením“ místa pokožky a slinami, hlavně pak na obličeji. Konkrétně tedy např. při rýmě, kdy děti neustále olizují tekoucí rýmu z nosu. Dále pak přechody z tepla do zimy, které způsobují vysoušení rtů, které děti často řeší mechanickým zvlhčováním = olizováním se. V neposlední řadě pak především u malých dětí může lišej vyvolat nadměrné slinění díky růstu zoubků, vlhko a chemické procesy zasychajících slin pak reagují s kůží.

Co s lišejem?

Pokud není původ lišeje závažnější, měli bychom si vystačit s domácí péčí.

Je třeba:

  • pleť jemně, ale důkladně čistit, ideálně přírodními produkty, které zklidňují namáhanou pleť
  • nepoužívat dráždivé pleťové přípravky, zejména ne ty s alkoholem,
  • používat pouze kosmetiku určenou pro citlivou pleť, a ještě lépe produkty obsahující beta glukany pro zvýšení hojivosti
  • pokud jsou zasaženy rty a jsou suché a popraskané, mazat je velmi často balzámem na rty, ideálně opět s rejuveneračními účinky – např. Rejuvenator Balsam

Co na lišej u dětí?

Jak je již všeobecně známo, beta glukany, mají příznivé účinky zejména při posilování imunity a obranyschopnosti organismu. Proč je tedy nevyužít i při budování imunity pokožky?

“Beta glukany v kosmetice zlepšují obranné mechanismy pokožky, zvyšují její ochranu před vnějšími vlivy, UV zářením, zlepšují metabolismus kůže, pomáhají rychle regenerovat a hojit poškození a rány.” vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Na trhu jsou revitalizační gely s beta glukany, které jsou určeny pro každý typ pleti a při využití jejich pozitivních účinků neexistují žádná omezení týkající se věku nebo pohlaví. Kromě toho mohou být používány dlouhodobě.

S čím lišej nezaměnit?

Pokud dodržujete uvedená doporučení výše a „lišej“ stále nemizí, je možné, že nejde o obyčejný lišej. Podobně se na pleti totiž může projevovat i mykóza vyvolaná působením kvasinek či hub nebo také ekzém, který ale bývá často daný genetickou predispozicí. Oboje uvedené je pak ideální řešit již s lékařem, který stanový přesnou diagnózu a následnou léčbu, v případě ekzému je léčba často formou krémů s kortikosteroidy, které nejsou volně dostupné.

Jak se zbavit lišeje?

Pokud naše dítě tedy trápí „pouze obyčejným“ lišejem, je ideální snažit se omezit původce vzniku – u malých dětí (ač víme, že je to občas nadlidský úkon) tedy především:

  • olizování se
  • slintání – zvyšuje ho i např. dudlík
  • utírání, případně odsávání – hlavně „vodových“ nudliček z obličeje a tváří
  • především v chladném počasí nenechávat ani slzičky

„A zvýšit péči a hygienu o pleť dětí, omývat speciálními mýdly na kožní defekty, a především v zimních měsících používat regenerující a revitalizují produkty, ideálně s beta glukany, které chrání pokožku a utvoří ochranou bariéru před vlhkem. Jako prevenci, při chladném nebo větrném počasí bych doporučil chránit pleť jemným, neiritujícím mastnějším krémem a rty již zmiňovaným balzámem.“ uzavírá A.Doboly z Natures.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross