Imunita u seniorů – fit v každém věku

Imunita seniorů je jiná než u dětí a dospělých. S přibývajícími léty se organismus opotřebovává a klesá i výkonnost. Organismus seniora je specifický, proto jeho imunita potřebuje jinou podporu, aby se udržela při síle.

Často se stává, že po 65. roce života je tělo člověka stejně zranitelné jako u půlročního dítěte. Neplatí však, že by měl imunitu podporovat stejným způsobem. Složitý systém buněk, které se nacházejí v každé části těla a které navzájem komunikují složitými mechanismy, aby identifikovaly a zneškodnily nepřítele, dodnes není stoprocentně prozkoumán a vysvětlen, ale naštěstí už o něm mnoho víme. „Základním stavebním prvkem imunity jsou bílé krvinky. Mají dvě role, rozpoznat a pohltit cizorodé objekty a zničit poškozené buňky. Jednotlivé druhy bílých krvinek ještě zajišťují komunikaci mezi složkami imunitního systému (tzn. zajišťují regulaci imunitního systému, např. když je třeba zvýšit jeho aktivitu nebo ji snížit po eliminaci nebezpečí), spouštějí produkci protilátek či zánětlivé procesy,“ vysvětluje Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures. Počet bílých krvinek se liší v závislosti na věku, ale také na stavu organismu. Pokud jsme například oslabení předchozí nemocí nebo nedostatkem spánku, je jich méně a také imunita je zranitelnější.

Víme i to, že imunitní systém lidí ve vyšším věku reaguje jinak než v produktivním období života. „V důsledku stárnutí lidského organismu jsou reakce imunitního systému zpomalené, což zvyšuje riziko rozvinutí závažných chorob, komplikovaný průběh jinak běžných infekcí, pomalejší hojení ran a další komplikace,“ potvrzuje MUDr. Martin Petrík.

Doporučení pro seniory

1. Několik rad o jídle

„Mnoho seniorů ztrácí chuť k jídlu, v důsledku čehož hubne a oslabuje svou imunitu. Samozřejmě existuje i skupina seniorů s nadváhou, což je také faktor podlamující imunitu,“ říká MUDr. M. Petrík. Jak z toho ven? Pomáhá zavést si pravidelný režim jídel, den za dnem se pomaličku opět naučit jíst ráno (jogurt nebo pečivo), dopoledne (porci ovoce nebo zeleniny), na oběd (alespoň polévku), odpoledne (např. obložený chlebíček) a večer (teplé jídlo). Porce nemusí být velké, spíše naopak.

Je potřeba si dávat pozor na cukry a tuky (sladké jídlo si dopřejte například pouze v pátek), z masa by měla hrát hlavní roli drůbež a uzené výrobky byste měli omezit na minimum. Naopak, velmi důležitou součástí jídelníčku seniora jsou kyselé mléčné výrobky, které podporují střevní mikroflóru – tolik důležitou pro správné fungování imunitního systému.

2. Důležité doplňky

Ať už jako senior užíváte denně několik druhů léků, nebo máte to štěstí, že žádné nepotřebujete, je důležité dopřát organismu podpůrné látky, které pomáhají imunitnímu systému a v ideálním případě i eliminují některé vedlejší účinky léčiv.

Stále více lékařů doporučuje lidem po 65. roku života užívat přírodní preparáty s obsahem betaglukanu. „Opakovaně se prokazuje, že funguje nejen jako prevence onemocnění, ale pomáhá i imunitnímu systému rychleji zvítězit nad začínajícím onemocněním,“ říká Adrián Doboly, odborník na imunitu z Natures. „V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich efekt a redukovat nežádoucí účinky.“ Pro seniory jsou vhodné preparáty s vyšším množstvím betaglukanu – například silnější Beta glucan 240+, který je vhodný pro dlouhodobé pravidelné užívání, obsahuje kvalitní a vysoce účinný betaglukan extrahovaný z čerstvé hlívy ústřičné v kombinaci s vitaminem C a vitaminem D.

3. Zdravý pohyb a dobrý spánek

Přiměřená fyzická aktivita je ve vyšším věku stejně důležitá jako strava. Stačí pravidelná chůze, která dokáže divy. Harvardská studie, které se zúčastnilo více než tisíc mužů a žen, ukázala, že lidé, kteří 5 dní v týdnu věnují chůzi alespoň 20 minut, v průběhu roku stonají až o 45% méně.  „Pro lidi, kteří mají oslabenou imunitu, je každodenní chůze velmi prospěšná. Doporučuje se také lidem s hormonální nerovnováhou, protože už při půlhodinové vycházce dochází ke zvyšování tvorby imunitních buněk a k hormonální rovnováze v krvi,“ vysvětluje odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly z Natures.

Aby měla chůze efekt, je potřeba se jí věnovat alespoň třikrát týdně. I dámy a pánové ve vyšším věku, mající určitá omezení pohybu, si jistě dokážou najít vhodnou pohybovou aktivitu: chůzi, cyklistiku či plavání. Blahodárně působí i otužování a masáže. Pravidelná fyzická aktivita podporuje krevní oběh, posiluje svaly a odbourává napětí, stres i pocity smutku.

Po vhodné pohybové aktivitě se zlepšuje i kvalita spánku, se kterou mívají senioři problém.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross