Jak se vyhnout postradiační dermatitidě?

Zásady prevence vzniku postradiační dermatitidy:

Pokožka u onkologických pacientů v průběhu radioterapie vyžaduje zvýšenou péči. Správným přístupem můžeme předejít vzniku akutní postradiační dermatitidy, nebo alespoň snížit následky účinků záření na kůži.

Před zahájením onkologické léčby je dobré zjistit si co nejvíce dostupných informací. Informace můžete získat přímo od lékaře, nebo třeba i na webu nemocnice.

Tipy pro ozařované pacienty:

  • Noste nedráždivé bavlněné prádlo
  • Ozařovanou pokožku nevystavujte slunečnímu záření
  • Kůži sprchujte pouze vlažnou vodou bez použití mýdla a vysoušejte ji přikládáním ručníku, nedrhněte
  • Nepoužívejte deodoranty ani parfémy
  • Holte se pomocí elektrického holicího strojku.
  • Snažte se nevystavovat pokožku mechanickým vlivům (např. nošení těsného nebo neprodyšného oděvu, masírování pokožky a její tření)
  • Pleť by neměla být vystavena ani zvýšenému tepelnému dráždění (např. nepoužívat teplé obklady, termofory, nevystavovat se slunění)
  • Pokud si sami aplikujete ochranné prostředky, je důležité si vždy ihned umýt ruce

Jak pečovat o pokožku zasaženou postradiační dermatitidou?

Pokud dojde k rozvoji postradiační dermatitidy, péči o poškozenou pokožku určí ošetřující lékař, ve spolupráci se sestrou konzultantkou – vyškolenou v problematice péče o nehojící se rány a defekty. Společně vyberou pro pacienta vhodné krycí materiály a ošetřovatelské postupy, vedoucí ke zmírnění nepříjemných příznaků (svědění, bolest, mokvání, otok), k prevenci infekce a ke zkrácení doby hojení. Pokud vám cokoli z plánovaného postupu není jasné, na vše se lékařského personálu zeptejte.

Pomoci vám při péči o pokožku může i Beta Glucan Gel, který podporuje regeneraci pokožky a pozitivně působí na ochranu pokožky před poškozením. Ať už se jedná o poškození čisticími prostředky, nadměrným sluněním, nebo právě při radioterapii. Přispívá ke kvalitnímu a rychlému hojení ran, regeneraci suché a popraskané pleti, podporuje tvorbu kvalitního epitelu (pokožky).

Zároveň vám pro regeneraci imunitního systému, oslabeného radioterapií, doporučujeme užívat doplňky stravy s vysokou koncentrací čistého betaglukanu. Naším nejsilnějším přípravkem, vhodným právě i pro onkologické pacienty, je Beta glucan 500+. Účinné složky doplňku stravy Beta glucan 500+ přispívají nejen ke správnému fungování imunitního systému, rychlejší léčbě bez komplikací, ale také k ochraně buněk před oxidačním stresem a celkovým přetížením. Betaglukan je zpracován patentovaným procesem extrakce a purifikace (čištění). Navíc jsou jeho částice upravované mikronizací, což zaručuje vysokou čistotu a efektivitu.

Užíváni přípravku Beta glucan 500+ během nebo po radiační léčbě je vhodné doplnit přípravkem Baciltrafil, jelikož obsahuje, kromě betaglukanu, účinné složky, které přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem, jakož i k zdravé kůži, nehtům, či vlasům a mají i množství dalších vědecky ověřených účinků.

cross