Jídlo jako lék

S příchodem nového roku se velká většina z nás zaměřuje na zlepšení kondice a fyzického zdraví zvýšením pohybu nebo různými dietami. Měli bychom však myslet i na naše duševní zdraví. Lékařský obor léta neuznával souvislost mezi jídlem a náladou. Nyní se zvyšuje zájem o vztah mezi výživou a duševním zdravím. Jídlo a nálada je skutečně propojené a to, co jíte, vás může změnit..

Lékařský obor, zabývající se duševním zdravím, po mnoho let nebral v potaz souvislost mezi jídlem a naší náladou. Postupem času je však čím dál tím jasnější, že je zde veliká vazba mezi tím, co jíme a jak se cítíme. Jídlo a nálada jsou propojené a my tak máme možnost obojí do veliké míry ovlivnit. 

Motýlci v břiše

K duševnímu zdraví bývá medicínský přístup léčby směřován k dopomoci v podobě léků a terapií. Je však dokázáno, že změna životního stylu, jako je zvládání stresu, dostatečný spánek a zdravé stravovací návyky, mohou také zvýšit naši pohodu. Jídlo ovlivňuje náladu kvůli něčemu, čemu se říká spojení mozku a střeva. Náš nervový systém, a nervy v něm, propojují mozek a střeva, z nichž největší nervem je tzv. bloudivý nerv. Setkali jste se někdy s „motýlky v břiše“? Ano, je to skutečná věc právě kvůli tomuto úžasnému spojení střeva a mozku. Je tedy pochopitelné, že dobré jídlo a dobrá nálada jde dohromady. Stejně jako u luxusního sportovního auta funguje váš mozek nejlépe s prémiovým palivem.

Je zajímavé, že mnoho potravin spojených se zvýšeným nebo sníženým rizikem vážného onemocnění je také spojeno se zdravím mozku. Například nadbytek cukru a rafinovaných sacharidů zvyšuje riziko srdečních onemocnění, stejně jako deprese a úzkosti. A na druhou stranu, více zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a omega 3 tuků snižuje riziko srdečních onemocnění, stejně jako deprese a úzkosti.

Pokud máte špatnou náladu, zkuste si dopřát některou z těchto živin:

  • Omega-3 mastné kyseliny

Tyto mastné kyseliny potřebuje náš mozek pro správné fungování. Zdravé tuky jsou fajn a nesnažme se jim tedy vyhýbat. Najdeme je například v potravinách jako je losos, vlašské ořechy či lněné semínko.  

  • Vitamíny B6 a B3

Tyto vitamíny pomáhají snižovat úzkost. Zařaďte do svého jídelníčku listovou zeleninu či ryby.

  • Vitamín D

Nedostatek vitamínu D může negativně ovlivnit přenos dopaminu. Nejlepším zdrojem vitamínu D je sluneční záření absorbované skrze kůži nebo potravinové doplňky. Zkuste třeba beta glukan pro každodenní podporu organismu s Vitamínem D – Beta glucan 120+.

Nebo si dopřejte potraviny obsahující vitamín D, jako jsou například vejce či sardinky.

  • Tyrosin a tryptofan

Tyrosin a tryptofan jsou aminokyseliny. Tyrosin je stavebním blokem dopaminu. Tryptofan zase bílkovin. Oba mají vliv na naši náladu. Potraviny, ve kterých se tyto aminokyseliny nacházejí, mají uklidňující účinek a mohou nám zlepšit náladu. Můžeme je najít třeba v těchto potravinách: červená řepa, banán, fazole a ostatní luštěninách.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross