Kortizol – hodný sluha, ale zlý pán

O tom, že je kortizol stresový hormon, jste už určitě slyšeli. Pokud je ale pod vlivem stresu jeho hladina dlouhodobě zvýšená, koledujeme si o pěknou řádku zdravotních potíží. Proto jakmile dočtete náš dnešní blog, napusťte si horkou vanu a stres pusťte k vodě.

Kortizol v zátěžových situacích

Kortizol se tvoří v nadledvinkách, ale jeho tvorba je ovlivněna mozkovými centry hypofýzou a hypothalamem.

► Pokud jsme ve stresu, kortizol zvyšuje hladinu krevního cukru, tím se stará o dostatek „paliva“.
► Zvyšuje krevní tlak, aby tělo bylo připravené pohotově konat.
► Přímo působí na imunitu: snižuje aktivitu ve stavech, kdy je imunitní systém hyperaktivní (alergie, záněty, apod.)

 

Změny vlivem stresu

Jenže – co se stane, pokud je mozek nucen dlouhodobě reagovat na stres?

► Původně krátkodobě zvýšený krevní tlak zůstane zvýšený trvale, což povede k hypertenzní chorobě.
► Zvýšená hladina cukru v krvi, jakožto zdroj energie pro obranu, začne klesat a dostaví se stav bez energie – kortizol začne působit proti inzulinu. Postupně se zhorší mechanizmus využití cukru v buňkách, inzulin přestane reagovat na cukr… a to už je jen krůček k rozvoji cukrovky.
► Dlouhodobě působící kortizol způsobuje ztrátu elasticity kůže, podporuje všeobecné stárnutí.
► Kortizol stimuluje vylučování žaludeční kyseliny. To má za následek nadměrné překyselení žaludku, což při chronickém stresu vede k rozvoji vředu a v horším případě k možnému vzniku nádoru.
► Kortizol snižuje hustotu kostní hmoty, dává základ pro rozvoj osteoporózy, a ve střevech navíc snižuje vstřebávání vápníku.
► Kortizol při svém dlouhodobém působení vypne reprodukční systém. Mnoho žen se tak dostane do začarovaného kruhu – usilovně se snaží o těhotenství, přijímají do těla umělé hormony, a přitom je vše způsobeno faktem, že žijí ve stresu.
► Zvýšený kortizol může mít na svědomí také nedostatek spánku, přehozený denní rytmus, práce ve směnách nebo ponocování.

Problém může vzniknout také při dlouhodobém užívání léků kortizolu příbuzných, tzv. kortikoidů, jež se hojně používají pro protizánětlivý účinek u širokého spektra chorob, např. astmatu, ekzémů, různých autoimunitních chorob a mnoha jiných nemocí.

Vystrnaďte stres ze svého života

Nechceme vás zbytečně strašit, proto se nyní pojďme zaměřit na to, jak předejít mnohým zdravotním problémům, které jsou založené na dlouhotrvajícím stresu:

► Vyhýbejte se stresu i lidem, kteří vám zvedají hladinu kortizolu…
► Pokud je váš život plný stresu, změňte jej. Je na čase si vytvořit nový žebříček hodnot a priorit: opusťte stresové zaměstnání, neberte si další půjčku, snižte své materiální potřeby. Zdraví máte jen jedno a žádné nové auto vám jej nenahradí.
► Dopřejte si dovolenou, relax, hezké zážitky, vychutnejte si umění, jógu, rekreační sporty.
► Nebraňte se projevovat své emoce: humor a smích, ale i pláč uvolňují napětí a snižují hladinu kortizolu.

Vsaďte na přírodního pomocníka

Je také dobré si v těle doplnit vitamín C, který zmírňuje uvolňování kortizolu. Vyzkoušet můžete například doplněk stravy Beta glucan 240+, který kromě denní dávky vitamínu C a D obsahuje také mikronizovaný betaglukan. Silná dávka 240 mg betaglukanu, spolu s vitaminy C a D, skvěle podpoří správné fungování imunitního systému. Mimo jiné přispívá také ke snížení míry vyčerpání a únavy.

cross