Péče o naše rty

Kůže na našich rtech je odlišná od kůže na ostatních částech našeho těla. Je tenčí – cévy jsou viditelné, a tak rty vypadají červeně. A právě kvůli tenké kůži je třeba o rty náležitě pečovat.

Rty jsou tak trochu jako houba. Pokud jsou vlhké, vstřebávají tuto vlhkost a mohou být výraznější/větší. Naopak v případě suchosti se stávají menšími a působí scvrklým dojmem.

Ret nemá vlastní mazové žlázky, které by udržovaly kůži jemnou a vláčnou. Pokožka rtů neobsahuje ani dostatečné množství kožního pigmentu melaninu, který umožňuje opálení kůže a současně ji chrání před slunečním zářením. Proto je třeba věnovat našim rtům trošku větší péči.  

Co je pro naše rty důležité?

  • hydratace
  • výživa
  • ochrana

1. Hydratace

Aby byly naše rty dostatečně hydratované, měli bychom dodržovat pitný režim tedy doplňovat dostatek tekutin do našeho těla, a tedy i rtů. Denně by mělo jít v průměru o 2-3 litry vody. Je to však závislé i na našem zdravotním stavu, fyzické aktivitě či ročním období. Ideální je nikdy nemít pocit žízně.

2. Výživa

Vaše rty vám budou vděčné i za náležitou výživu. Pokud upřednostňujete spíše přírodní přípravky, vhodné jsou ty s obsahem beta glukanu. „Beta glukan může naše rty krásně vyživit. Pokud je máme vysušené či rozpraskané, tak nám dopomůže i k lepšímu hojení a regeneraci poškozených tkání. Stačí si nanést beta glukanový gel,“ vysvětluje Adrián Doboly, odobrník na imunitu

3. Ochrana

Obzvláště během nepříznivého počasí je důležitá také ochrana. Mějte vždy při ruce kvalitní balzám na rty například od Natures s čistě přírodními složkami a vysoce čistým BIO beta glukanem. Balzám je 100% přírodní – obsahuje tyto složky: beta glukan, včelí vosk, jojobový olej, kokosové máslo. Tyto složky naše rty hydratují a pomáhají zabraňovat vysychání pokožky a též zvyšují antioxidační schopnosti pokožky, čímž se zvyšuje přirozená ochrana pokožky proti UV záření. Díky tomuto balzámu jsou tedy naše rty odolnější vůči vlivům počasí a životního prostředí.  

Dále je dobré si rty co nejméně olizovat, jelikož olizováním poškozujeme jejich ochrannou bariéru. V případě, že na rtech máme přebytečnou kůži, je možné si udělat peeling rtů. Peeling však neprovádějte častěji než jedenkrát týdně, přeci jen pokožka na rtech je velmi citlivá. Dále je dobré střídat používané rtěnky – mějte v kabelce matnou i hydratační.

Mějte doma správnou vlhkost vzduchu, případně ho zvlhčujte a místnosti nepřetápějte. Jezte pestrou stravu s dostatkem vitamínů a v náročnějších obdobích zařaďte do svého jídelníčku i doplňky stravy v podobě beta glukanů.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross