Péče o pleť pod rouškou

Nosit roušku nebo respirátor se stalo neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života a konec konců i zevnějšku. I když je náš vzhled druhořadý, protože prioritou je funkce roušky či respirátoru, přeci jen určitý problém nastává, pokud jste majitelem citlivé pokožky. Jak pečovat o pleť pod rouškou?

Každodenní nošení ochranných pomůcek může u lidí s citlivou nebo problémovou pokožkou vyvolat vyrážku z roušky či celkově zhoršení stavu pleti. Často může také dojít k zapaření pokožky, díky tření kůže o roušku k podráždění, v obou případech pak následuje množení patogenů, a to pak oslabuje přirozenou obranyschopnost pokožky. Nejvíce trpí pokožka se sklonem k akné.

Jaká je třeba péče o pleť pod rouškou?

Pleť pod rouškou správně „nedýchá“ – ideálně proto, pokud vám to situace dovolí, max. po dvou hodinách nošení roušky, ji alespoň na 5 minut sundejte a pleť vyvětrejte.

Pod roušku nepoužívejte make-up ani žádnou další dekorativní kosmetiku. Pravidelně (i několikrát denně) používejte vhodný krém. Ten by měl pokožku především hloubkově vyživit a dodat ji potřebnou hydrataci a regeneraci. Dermatologové ale radí vyhýbat se hutným krémům s ochranným faktorem, pod kterými pleť nedýchá.

Omezte make-up

Roušky mají v této době i jednu výhodu, dovolují nenosit make-up, a to vítají dermatologové. Pod rouškou se potíme, mastnota, pot a make-up nedělají pleti dobře. V případě, že make-up nosit přesto chcete, je dobré pleť několikrát za den omýt micelární vodou a použít dvojité odličování tak úspěšné v korejské kosmetice (která má koneckonců s nošením roušek a dopadem na pleť větší zkušenosti). Dvojité odlíčení se zakládá na použití odličovadla s olejovou bází, které nejprve odstraní make-up a mastnotu z obličeje, odličovadlo na bázi vody pak smyje zbytek nečistot. Je důležité myslet na to, že všechny přípravky by měly být co nejšetrnější.

Způsobuje rouška či respirátor akné?

Jednou z obav, které mohou nastat při nošení roušek na obličeji, může být výskyt nedokonalostí na obličeji. Pamatujte, že pokožka má přirozenou bakteriální flóru. V důsledku nižšího množství kyslíku rostou a množí se bakterie. Díky zvýšené vlhkosti, zejména u lidí se sníženou imunitou, se mohou pak také vyvinout kožní mykózy.

Problémy se změnami pleti a zvýšeným výskytem akné díky nošení roušek teď řeší velmi mnoho lidí, nejen z řad zdravotníků1)– problém je to do takové míry, že bylo vynalezeno nové slovo popisující akné z nošení roušky: maskné.

Jak tedy můžeme snížit rizika vzniku maskné?

 • roušky a respirátory nosme jen po dobu kdy je to opravdu nutné
 • roušku či respirátor často vyměňujme
 • vždy používejte ochranný krém na obličej
 • když přijdete domů, omyjte pokožku jemnou pleťovou vodou, která obnoví její správné pH a následně ji ošetřete krémem a nechte volně dýchat

Beta glukany pro kůži

Klinické studií 2),3) potvrzují příznivé účinky beta glukanů, zejména při posilování imunity a obranyschopnosti organismu.

“Beta glukany v kosmetice4) zlepšuje obranné mechanismy pokožky, zvyšují její ochranu před vnějšími vlivy, UV zářením, zlepšují metabolismus kůže a tím i zpomalují její stárnutí,” vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures. “Pomáhají rychle regenerovat a hojit poškození a rány a při dlouhodobém používání – minimálně 8 týdnů – pomáhají také redukovat jemné vrásky.”

Na trhu jsou revitalizační séra s beta glukanem s bio panenským kokosovým olejem, omlazující noční krémy s rostlinnými oleji, včelím voskem a panthenolem nebo regenerační gely.

Tyto přípravky jsou určeny pro každý typ pleti a při využití jejich pozitivních účinků neexistují žádná omezení týkající se věku nebo pohlaví. Kromě toho mohou být používány dlouhodobě.

Jak beta glukany pomohou v péči o pleť pod rouškou?

 • hydratují pleť do hloubky
 • regenerují a revitalizují
 • chrání pokožku, podporuje tvorbu kvalitního epitelu
 • urychlují hojení poškození kůže

Zdroje:

 1. https://www.jaad.org/article/S0190-9622%2820%2930392-3/fulltext
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19053851/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17895634/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33128496/
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross