Podzimní dovolená

Každý druhý Čech se chystá na podzimní dovolenou. Nemusíme vyrážet za hranice naší krajiny. Je skvělé poznávat nepoznané právě u nás doma. Součástí správné dovolené by měl být nejen zasloužený odpočinek, ale i trocha pohybu v přírodě.

Odpočinek si zaslouží každý z nás. Dostatek odpočinku a spánku je základem pro správné fungování našeho těla, tak proč si ho nedopřát. Ještě relativně teplé dny nahrávají tomu strávit čas i venku v přírodě na čerstvém vzduchu a posílit tím imunitu do chladnějších dnů. Češi si v průměru užívají 8 dní na podzimní dovolené, a to by mělo být právě tak akorát na podzimní restart.

Co takhle trocha pohybu

Nemusíme hned začít běhat maraton, stačí třeba chůze. Chůze je jako aktivita na dovolené skvělá, navíc jde o pro nás nejpřirozenější pohyb a zvládneme ji v každém věku. Trochu v tempu, které nám však bude vyhovovat, zapotíme se, uvolníme endorfiny, vyčistíme si hlavu. Dopřát Relax i naší hlavě prospěje naší psychice a ten kdo má psychiku v pořádku, ten je méně náchylný na případná onemocnění. „Potvrzuje to nespočetné množství výzkumů a experimentů. Imunita si s různými výzvami a atakami poradí lépe, pokud není oslabená stresem, psychickým vyčerpáním nebo nepohodou,“ potvrzuje i odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

Načerpejme energii ze slunce

Pokud se vydáme na dovolenou do přírody, ať je to do hor či lesů, nadýcháme se vzduchu, který je o mnoho lepší než ve městě. Zároveň načerpáme energii ze slunce, kterého je již bohužel méně než během léta, ale počasí nám stále může přát. Sluneční paprsky, které pronikají do našeho organismu, se podílejí na chemických procesech. Jejich výsledkem je jeden ze základních kamenů imunity – vitamín D. „Vitamín D dokáže neopakovatelným způsobem chránit před rozvinutím zánětlivého onemocnění, proto je mimořádně důležitý,“ dodává Adrián Doboly. Jeho máme bohužel povětšinou nedostatek. V dostatečném množství ho umí tělo vytvářet jen v létě, v ostatních měsících je dobré užívat doplňky stravy.

A v neposlední řadě nám bude odměnou kvalitní spánek, kterého si povětšinou naše tělo po fyzické aktivitě dopřává.

Den strávený v přírodě či wellness není dobré zakončit nebo prokládat konzumací alkoholických nápojů. Pivečko nebo sklenička vína po túře či jiných venkovních aktivitách nám neublíží, avšak to, co jsme pro svoje fyzické i psychické zdraví během dne udělali, bychom neměli zapít nadměrnými dávkami alkoholu. Pak by ty pozitivní účinky mohly být vymazány, nebo z dlouhodobého hlediska by nám to mohlo přitížit.

Zkrátka a dobře, podzimní dovolená s trochou pohybu v našich lesích a horách nám může dopomoci k revitalizaci našeho těla i ducha, které pak bude připraveno na různé nápory podzimních viróz, rýmy a kašle. A pokud sebou máte i děti, dopřejte i jim kvalitní výživový doplněk na posílení imunity. Odměnou vám bude jejich zdraví, a především podzim nerušený návštěvami lékaře.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross