Popraskané rty a koutky

Zimní období klade velké nároky na naše rty. Jsou vystavovány chladu, větru, změnám teplot a tím může docházet i k jejich vysušení, popraskání nebo zánětu.

Nejen v zimě jsme pod náporem bakterií a vírů, které zkouší naši imunitu. Té dává pořádně zabrat i zvýšený stres, se kterým se každý den setkáváme při plnění povinností v práci či v soukromí. Nemluvě o přípravách na Vánoce. A právě oslabená imunita může být jedním z důvodů, proč jsme náchylnější ke spuštění zánětu, a to i v podobě nepříjemně bolestivých koutků.

Popraskané koutky jsou zánětlivé onemocnění rtů, odborně nazývané chelitis angularis. Vyskytuje se na jednom nebo obou koutcích rtů. Častěji se s ním setkáme u dětí než u dospělých. Jeho vznik zapříčiňují bakterie nebo kvasinky, nejčastěji však jde o kombinaci obou faktorů. Přestože se tyto mikroorganismy běžně nacházejí na naší kůži či sliznicích, potíže se odstartují až po jejich přemnožení, nebo pokud se dostanou do otevřené rány. Vlhké prostředí v ústech navíc podporuje vznik a rozvoj tohoto problému.

Nedostatek vitamínů

Přispět ke vzniku koutků může i nedostatek některých vitamínů skupiny B, konkrétně B2,5,7,9 a 12. Do určité míry může zhoršení stavu způsobit i nedostatek minerálů-železa a zinku. I proto jsou koutky problémem především lidí bojujících s anémií nebo trávicími obtížemi či chorobami, jako je například Crohnova, kdy se do těla hůře vstřebávají některé zmíněné vitamíny.

Nesprávná ústní hygiena

Péči o chrup a ústa bychom rozhodně neměli podceňovat. I to je totiž jednou z příčin, která může přispět k progresi praskajících koutků. „Nedostatečnou ústní hygienou lze také přispět k častějšímu výskytu koutků, nakolik infekce pochází zejména z úst. Občas si lidé pletou koutek s herpes (opar), což je však již virové onemocnění. Jeho výskyt je může být však také projevem oslabené imunity,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures. Dobrý je také sprej Salviagreen, který stimuluje regeneraci sliznice, uklidňuje podráždění, pomáhá navodit příjemný pocit v ústech a lehký dech.

Salviagreen

Projevy

Zanícené koutky se projevují zarudnutím a bolestivými skvrnami na rozhraní sliznice úst a rtů. Charakterizuje je prasklinka, která se nachází ve středu. Koutky mohou svědit, být pokryty žluto-hnědavým strupem, mokvat nebo dokonce začít krvácet. Jde o velmi nepříjemné projevy, které umí negativně zasáhnout do každodenního společenského života, zejména při konzumaci jídla a nápojů. Nemluvě o tom, že jsou projevem mnohem vážnějších, výše zmíněných procesů, které v těle probíhají.

Léčba 

Základ léčby tvoří nanášení proti kvasinkových a antibakteriálních mastí, které usnadňují hojení. Před samotnou aplikací je důležité ranku nejdříve vydezinfikovat, například borovou vodou. V lékárně vám poradí, které další roztoky jsou na dezinfekci vhodné a které naopak ne.

Přírodní přípravky

Pokud upřednostňujete spíše přírodní přípravky, vhodný je beta glukan. „Beta glukan může pomoci imunitě k lepšímu hojení a beta glukanový gel je výborný při regeneraci poškozených tkání,” ozřejmuje Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures. Gel je na rozdíl od jiných přípravků průhledný, hojení podporuje diskrétně a po jeho nanesení můžete bez obav vyrazit do ulic. Dalším velmi dobrým pomocníkem je podle babských receptů propolisová tinktura, hojení urychluje i tea tree olej a aloe.

Doplňovat by se měly i vitaminy skupiny B, železo a zinek. Zda je budete tělu dodávat ve formě stravy, nebo doplňků stravy, je jen na vašem rozhodnutí. Samozřejmě, nutričně vyvážená čerstvá strava je to nejlepší pro naše tělo, ale pokud potřebný přísun vitamínů nedokážete zajistit tímto způsobem, pak jsou doplňky stravy tou správnou volbou. „Pokud by se koutky vyskytovaly často a jejich hojení trvalo nepřiměřeně dlouho, je vhodné navštívit lékaře, protože někdy bývají projevem jiných, závažnějších onemocnění,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Prevence

Kromě zásobování těla potřebnými minerály a vitamíny, aby bylo schopno bránit se zánětu, je důležité dělat i další preventivní opatření. Jelikož zdrojem infekce bývá zejména ústní dutina, základním předpokladem zamezení vzniku koutků je správná péče o ni. Zuby bychom si měli čistit minimálně 2krát denně, ideálně zubní pastou, která neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravou mikroflóru v ústech udržují například i probiotika na cucání. Jako prevenci lze používat i ochranné balzámy na rty s obsahem zinku. Pokud však žádné ze zmíněných postupů nezabírají, je nutná návštěva lékaře, který naordinuje léčbu přesně podle potřeb vašeho těla.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross