Potravinová alergie

Kde se bere potravinová alergie? Trpěli jí již pravěcí lidé? Proč osob s touto potíží stále přibývá? Pojďme se na to společně podívat.

V jistém smyslu trpěli alergií již pravěcí lidé, jelikož ta část imunity, která je zodpovědná za alergickou reakci, historicky sloužila jako obrana proti parazitárním infekcím. V dnešní době, kdy žijeme téměř ve sterilním prostředí bez parazitů, se imunitní systém může tak trošku nudit. Pak tedy začne reagovat neadekvátně právě třeba na potraviny, tedy na něco, co by nám standardně nemělo způsobovat problémy. 

Jedním z faktorů tedy může být sterilní prostředí a nabízí se rčení, že každý člověk by měl sníst za svůj život „kupku hnoje“. Přeloženo nechat již děti v raném věku více v přírodě poznávat „ochutnávat“ a nebránit jim ani kontaktu se zvířaty.

„Souhlasím s tím, že přiměřené množství špíny posiluje imunitu. Především dětská imunita je mladá, rychle reagující, na druhé straně je však nezkušená. To znamená, že se setkává s alergeny poprvé a mohou jí dát více zabrat. Pokud jsou však děti vychovávány ve „sterilním“ prostředí, imunitní buňky se nemají, jak naučit bojovat, což se může náležitě projevit,“ říká Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures.

Dalším faktorem může být fakt, že v dnešní době více cestujeme a nejsme tak stále ve svém přirozeném prostředí. Ochutnáváme a zkoušíme i jiné potraviny, pro nás ne tak zcela obvyklé.

Také faktor konzumace potravin neodpovídajících danému období, tedy máme melouny i v zimě, či si dopřejeme šťavnaté jablko, které by v zimní období bylo v našich podmínkách spíše scvrklé.

Je otázkou, zda by to bylo dostačující. Cestovat asi nepřestaneme, ochutnávat či měnit své stravovací návyky také nebudeme a do jaké míry pomůže, pokud budeme doma méně uklízet? Možná pokud bychom žili více v souladu s přírodou, chodili spát se západem slunce, nevyužívali tolik umělé osvětlení, jedli lokální potraviny… To je ale v dnešní době nelehko proveditelné. Byl by to vlastně takový návrat zpět o několik desítek let .

Co je to vlastně ta alergie

Náš imunitní systém reaguje na všechny věci kolem nás. Alergii bychom mohli označit jako popletený imunitní systém, který právě na tyto věci (výše uvedené faktory) reaguje neadekvátně.

Některé alergie se objevují pouze v dětském věku a v dospělosti už si s nimi imunitní systém poradí.

Projevy alergické reakce můžeme pozorovat během několika minut (maximálně do dvou hodin) po pozření dané potraviny.

Projevy alergie:

  • kopřivka a jiné druhy kožní vyrážky,
  • svědění, 
  • otok/opuchnutí,
  • dušnost, 
  • zažívací potíže.

Jak na alergii

Při potravinové alergii je důležité detekovat a následně se vyhýbat patřičnému alergenu. Dále posilovat imunitní systém například užíváním správných doplňků stravy. Jedním z nich může být i beta glukan. Pro děti ve formě sirupu či chutných GluCandy. Pro dospělé pak ve formě tablet

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross