Saunování

Chladnější období přímo vybízí k prohřátí těla. V sauně si tělo nejen příjemně prohřejeme, načerpáme také novou energii, zrelaxujeme tělo i mysl, a navíc posílíme imunitu.

Něco málo o imunitě

Imunitní systém je vystaven neustálým výzvám, a to v podstatě nepřetržitě. Chrání nás proti nástrahám okolí, především v podobě virů a bakterií.

“Obránci”, kteří jsou součástí imunitního systému, jsou všude v těle-cirkulují v krvi a v lymfě, nacházejí se ve všech orgánech i ve všech tkáních. Pokud fungují správně, když se nic neděje, nereagují. Mají však mechanismy rozpoznávání cizorodých a nežádoucích látek a organismů, a když je zaznamenají, zasáhnou a jsou aktivní, dokud “nepřítel” nepřestane tělo ohrožovat.

„Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty, rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu, tedy důležitou roli hraje, zda jsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí nebo zda máme zrovna nedostatek spánku,“ vysvětluje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures.

Vliv sauny na náš imunitní systém

Je prokázáno, že pravidelné saunování, tedy trávení času ve vyhřátém prostoru a následné ochlazení, zvyšuje produkci bílých krvinek. Ty jsou důležitým obráncem imunitního systému. Už jedno 15minutové „kolečko“ sauna a ochlazení má na naše bílé krvinky vliv. Povětšinou se tato „kolečka“ doporučují ve 3 opakováních. Důležitá je také relaxace mezi jednotlivými cykly.

Britská lékařská asociace ve své studii potvrdila, že pravidelné saunování jednou týdně snižuje riziko onemocnění o 30 %. Pokud budete navštěvovat saunu 2–3krát týdně, snižujete riziko onemocnění o celých 65 %. A největší účinek má samozřejmě každodenní saunování.

Musíme však brát v potaz, že saunování není vhodné pro každého. Nedoporučuje se kardiakům, u závažných onemocněních jater, ledvin a také pro pacienty s vysokým krevním tlakem či v období těhotenství. 

Kdy je návštěva vhodná

Kdykoliv se vám to hodí a máte dostatek času na relaxaci a sebe sama. Je dobré nemít plný žaludek a taktéž se vyhněte alkoholickým nápojům, a to jak před, tak i během saunování. Ačkoliv vychlazené pivo může vypadat lákavě, raději si v pauze mezi saunovými cykly dopřejte čistou vodu nebo neslazeným čajem pokojové teploty.

Pokud nejste fanda saunování

Pro ty, kteří saunování zrovna neholdují jsou samozřejmě i jiné možnosti, jak posilovat imunitní systém. Jako velmi prospěšný se v podpoře imunity jeví polysacharid z hlívy ústřičné, nazývaný beta glukan. „Beta glukan vysoké čistoty je netoxický, nevyvolává závislost nebo alergické reakce, není možné se jím předávkovat. V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich účinek a redukovat nežádoucí reakce. Avšak já jsem zastáncem rovnováhy. Určitě není rozumné spoléhat jen na výživové doplňky, a přitom mít ke svému tělu nezodpovědný přístup. Nikdy nenahradí plnohodnotnou stravu, spánek, pohyb, psychohygienu. Ale mohou pomáhat organismu zvládat zátěž, ať už je to stres, únava nebo oslabená imunita,“ myslí si Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross