Hurá do zahrady: Terapie pro tělo i duši. Na co si dát pozor?

Péče o půdu, květiny, trávník, stromy to vše pomáhá posilovat nejenom tělo ale i naši imunitu. Navzdory tomu jsou zahrádkáři vystaveni nástrahám, které mohou naopak zdraví oslabit.

Každý zahrádkář vám řekne, že pocit, když se jeho ruce dotknou půdu je skvělý a nedá se ničím nahradit. Je to spojení s přírodou, s koloběhem života a úžasnou energií.

Odměna za odměnu

Kromě toho, že nám odměnou bude krásně rozkvetlá zahrada, i náš imunitní systém bude odměněn.

A není to jen pobytem na čerstvém vzduchu. „V první řadě je důležitá rovnováha,“ vysvětlil odborník na imunitu Ing. Adrián Doboly z bio-chemického laboratoře Natures. Rovnováha podle něj zahrnuje vše od vyrovnanosti mezi pracovním a soukromým životem, aktivitou a odpočinkem, psychohygienu, vyváženou stravu a důležité je i přiměřené stimulování imunity přirozeným způsobem.

Práce na zahradě pomáhá. Dýcháme čerstvý vzduch, jsme více na slunci. Rovnováha dostává šanci.  

Nástrahy zahradničení

Aby to nevypadalo jako idylka, práce v zahradě mohou zabrat velké množství času a fyzicky vyčerpávat. Hrozbou může být i poranění při práci, alergické reakce na pyly, bolesti zad a jiných částí těla (především při nesprávném držení těla) a v neposlední řadě musíme být opatrní při manipulaci se zahradním náčiním.

Pomoc můžeme najít v podobě beta glukanů. Ty mohou zmírňovat důsledky, ale do velké míry i předcházet nepříjemným alergickým reakcím. „Jsou to polysacharidy, které stimulují přirozenou imunitní odpověď tím, že působí na několik složek imunitního systému,“ vysvětluje A. Doboly.

Ideální je užívat je preventivně už od konce zimy v podobě doplňků stravy. „Klinické studie dokazují, že k imunomodelačním účinkům beta glukanů patří i podpora produkce látek, které snižují hladinu imunoglobulínu E. Pravidelné užívání výživových doplňků s beta glukanem tak může přispět ke zmírnění alergií a jejich projevů,“ dodává odborník z Natures.

Ideální první pomoc při drobných poraněních

Beta glukany ve formě gelu by měly být součástí výbavy každého zahrádkáře. Pomáhají při regeneraci kůže poškozené sluncem i k rychlejšímu hojení ran, které si můžeme v zahradě přivodit – poškrábáním o keře, pořezáním nebo v případě píchnutí hmyzem. Zhruba od dubna je potřeba počítat i s výskytem klíšťat. Na to vše je ideálním pomocníkem právě Beta glucan Gel. „Ano je dokázané, že beta glukany (konkrétně beta-1,3/6-D-glucan) mají na kůži vysoké regenerační účinky. Urychlují její hojení, pokud byla poškozená nadměrným sluněním, čistícími prostředky nebo i v důsledku radioterapie,“ potvrzuje A. Doboly.

Správný pohyb

Těžkou fyzickou práci doporučujeme dělat na etapy s dostatečným odpočinkem. Při práci bychom se měli cítit dobře. Pokud máme klouby nebo páteř postižené chronickým onemocněním je vhodné používat ortézy, bederní pás a vhodné podložky na zmírnění tlaku. Samozřejmostí jsou ochranné vhodné pomůcky.

Pokud se bolest přihlásí o slovo, měl by to pro nás být signál, že tělo potřebuje pauzu. Přehnaná fyzická aktivita, především pokud nejsme třeba po zimě tolik zvyklý, může vést k dočasnému oslabení imunity, které se v lepší případě projeví „jen“ prochladnutím a v horším případě chytneme jakýkoliv virus, který „jde“ zrovna okolo.

Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross