Slunce je větší hrozbou pro muže

Je všeobecně známo, že přílišné opalování není zdraví prospěné. Obzvlášť pokud naši pokožku dostatečně nechráníme, vystavujeme se riziku vzniku rakoviny kůže. Kožních nádoru u českých pacientů rychle přibývá. Lékaři u nás ročně odhalí přes dva tisíce nových melanomů. Za jejich nárůstem stojí zvyšující se intenzita slunečního záření v našem regionu, časté pobyty u moře a nízká ochrana pokožky před sluncem. Melanom bývá hrozbou především pro muže.ečovat.

Možná si říkáte „proč především pro muže?“, ti totiž všeobecně o sebe méně pečují, a tudíž i mazání opalovacím kréme jim nebývá vlastní. Ženy jsou v tomto směru pečlivější. Rakovina kůže je u obou pohlaví víceméně stejně četná, ale tragicky končící melanom postihuje muže s pravděpodobností o 70 procent vyšší, než je totéž riziko u žen..

A zatímco úmrtnost u žen dlouhodobě stagnuje, u mužů narůstá – za posledních 40 let se podle francouzské statistiky zvedla o 185 procent mezi muži a „jen“ o 55 procent mezi ženami. 

Je důležité mazat si opalovací prostředek na celé tělo. Často si namažeme jen obličej, ramena a záda, jelikož máme pocit, že tyto partie jsou slunci vystaveny nejvíce. Vypadá to logicky, nekoresponduje to však s místy s nejčastějším výskytem melanomu. Rakovina kůže postihuje ženy a muže na odlišných místech. Trup je nejrizikovějším u mužů (podle amerických statistik 37 procent případů), ale zdaleka ne tolik u žen (17 %), těm melanom hrozí zejména na nohou (42 %), rukou (21 %) a v obličeji (14 %). Pro muže je druhá nejohroženější hlava (22 %), pak paže (17 %) a nohy (15 %).

Slunce a naše imunita

Nic se nemá přehánět, a to platí i se sluncem. Při slunění bychom měli dle odborníků myslet na to, že nadměrné opalování prokazatelně potlačuje imunitní reakce organismu člověka. Jinak řečeno, často a intenzivně sluněná kůže nereaguje na látky, na které je běžně alergická. Je dobré tedy svou imunitu posilovat, a to můžeme i například pomocí beta glukanu ve formě kapslí.

Jak na slunce?

  • Důležité je používat kvalitní opalovací krém s ochranným filtrem. Namazanou vrstvu obnovujte nejlépe po 2-3 hodinách.
  • Noste pokrývku hlavy.
  • Opalovací krém nanášejte na celé tělo a v dostatečném množství. Všeobecně se udává 6 čajových lžiček na celé tělo nebo je možné se řídit pomocí „mincí“. Pak je dobré na každou tvář a i na čelo dát množství o velikosti 10 koruny, na nos o velikosti 5 koruny a na celý krk o velikosti 20 koruny.  
  • Pokud přeci jen dojde ke spálení pokožky vlivem slunečního záření, ošetřete ji chladivým gelem. Skvělý je pro regeneraci naší kůže Beta glucan Gel, který pokožku příjemně zchladí, utlumí bolest a urychlí obnovu pokožky.
  • Dodržujte pitný režim dospělý jedinec by měl přijímat denně 1,5 až 2 litry vhodné tekutiny. Při vyšší fyzické aktivitě nebo pobytu na slunci, je vhodné přísun tekutin zvýšit. Vhodnou tekutinou je myšlena především čistá voda, případně jiné neslazené nápoje.
  • Choďte na pravidelné kontroly pih a mateřských znamének ke svému dermatologovi. Prohlídku byste měli absolvovat jedenkrát ročně. Prevenci byste neměli zanedbávat především, pokud jste milovník opalování.

cross