Tipy, jak si užívat wellness bez následků v podobě kvasinkové infekce

Chladné počasí v nás probouzí větší chuť být v teple interiéru. Jednou z možností, jak si dopřát více péče o tělo je navštívit wellness.

Happy woman at the spa enjoying life

Regenerace je našemu tělu prospěšná, stejně tak i duši, která si to určitě zaslouží. Mějme však na paměti, že především ty z nás, které trpí na vaginální diskomfort, by měly být na pozoru.

Skvělý odpočinek, ale…

Wellness nám nabízí odpočinek, jak má být. Avšak teplo, vlhkost a množství lidí, které se zde vyskytuje, může znamenat zvýšené riziko infekcí postihujících ženské intimní partie. Kvasinková infekce je infekce, kterou prodělala dle statistik každá druhá žena, což neznamená, že bychom se museli wellness vyhýbat. Je však potřeba myslet na pár věcí.

Pár rad, které se hodí

Zaprvé: do sauny jen bez plavek! Vlhké prostředí plavek, které jsou navíc většinou z umělé tkaniny, láká kvasinky k přemnožení. Správné je saunování bez plavek jen v bavlněném prostěradle.

Zadruhé: pokud jsme náhodou v sauně bez prostěradla, nikdy si nesedáme přímo na lavici. Dokonce ani tehdy, pokud jde o naši soukromou saunu.

Samozřejmě ještě, než do sauny vstoupíme, je dobré se důkladně osprchovat. Většinou stačí čistá voda, případně můžeme použít i mýdlo, ale takové, které nevysušuje intimní partie a nemění jejich pH.

Ochlazení po sauně v samotném ochlazovacím bazénku se nemusíte bát. Na první dojem je to nepříjemné, ale právě rozdíl mezi teplotami dělá ty zázraky s naším zdravím. Navíc ve studené vodě kvasinky nepřežijí, proto se v ní ani nerozmnožují. V ochlazovacím bazénku jste prostě v bezpečí, a tak si ho dostatečně užijte.

Zatřetí: ve vířivce, bazénu či termální koupeli nebuďte přespříliš dlouho. Právě teplá voda je pro kvasinky ráj.

Začtvrté: po koupání v teplé vodě se osprchujte a zabalte do suchého županu či prostěradla (případně plavek, pokud budete ve wellness pokračovat).

Zapáté: po skončení relaxace ve wellness si oblečte nejlépe bavlněné spodní prádlo.

Zašesté: kvasinky milují cukr, proto není na škodu dávat si dávat pozor na stravu a nadměrný příjem sladkostí a sladkých nápojů. Vysoké riziko vzniku infekcí mají ženy, které užívaly nebo užívají antibiotika, jejich imunita je oslabená nebo sklony k cukrovce. Wellness není vhodné ani pro těhotné ženy, protože kvasinková infekce by mohla ovlivnit vývin plodu.

První i druhá pomoc

Pokud po pobytu ve wellness začnete pociťovat pálení či svědění v pochvě, nedoporučuje se mytí dráždivým tekutým mýdlem, ale jen čistou vodou nebo citlivým přípravkem na intimní partie.

První pomocí jsou i volně prodejné čípky. Ukázalo se, že velmi účinný je beta glukan a preparáty, kterého ho obsahují. „V České republice se uskutečnil malý klinický výzkum u pacientek s chronickými a recidivujícími vaginálními infekcemi jako jsou genitální bradavice, herpes, kandidóza (kvasinka Candida a plísňové infekce jí vyvolané) a E.coli. Všechny pacientky byly přeléčeny standardní farmakologickou léčbou tak jako v minulosti a následně jim byl po dobu tří měsíců podáván 500 miligramový beta glukan. Potom byly pacientky vyšetřeny na dané infekce. U všech byly výsledky negativní, to znamená, že se infekce neprojevily. I po dobu následujícího devítiměsíčního období byly pacientky monitorované a ani po toto období se neprojevila recidiva,“ uvedl Ing. Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

cross