Co je biohacking?

Biohacking je komplexní přístup k optimalizaci naší stravy, spánku, pohybu, mentálního nastavení i našeho prostředí. Tím, že „hackneme“ tělo, se stáváme zdravějšími, efektivnějšími a žijeme ve větší rovnováze. Jde tedy o soubor změn, které musíme provést v našem životním přístupu a tím zlepšit svůj potenciál.

Pojem biohacking je ale velmi široký. Začíná u lidí, kteří si každé ráno dopřejí šálek kávy s máslem a olejem, jinak také nazývané jako „bulletproof coffee“. Patří sem i jedinci, kteří mají v těle implantované čipy, a skončit můžeme až u kutilů, kteří používají domácí soupravy pro analýzu DNA.

Cíle jsou různé, například lepší zdraví, více energie, lepší paměť, lepší výkonnost mentální i fyzická, efektivnost, dlouhověkost. I proto je biohacking hojně využíván profesionálními sportovci a úspěšnými podnikateli.

Než začnete s biohackingem

Předtím, než začneme se změnami, je dobré si nastavit tzv. baseline. Takový přehled toho, kde jsme teď = začátek, odkud vycházíme. Je motivující vidět, kde jsme byli na počátku a kde budeme např. za měsíc, dva. Než tedy člověk začne přidávat nějaké byliny, doplňky stravy, meditace, dýchací techniky, otužování či cokoliv jiného, je potřeba nejdříve identifikovat stav, kde jsem abychom po započnutí půstů, eliminace některého jídla, přidávání bylin nebo výživových doplňků, věděli, jak na to tělo reaguje. Každý z nás jsme jiný, a proto je měření a sebe-pozorování velmi důležité. 

Rozdělení biohackingu

Stejně, jako má biohacking mnoho definic a přístupů, má i mnoho podob. Základními jsou – nutrigenomika (jídlo), DIY biologie (experimenty biomediců sami na sobě), body hacking neboli grindering (technologická modifikace těla – implantáty, čipy).

Biohacking na doma

Zaujal vás biohacking a chtěli byste zkusit jednoduchou verzi praktikovat sami v pohodlí domova? Žádný problém! Našli jsme hned 4 tipy čím jednoduše začít a zvýšit svou produktivitu!

  • Káva dělá den

Kofein je známý jako nakopávač. Šálek černé kávy nebo zeleného čaje dokáže dokonale odstartovat den, a navíc pročistí vaše tělo díky blahodárným antioxidantům.

Dávejte si dávky kofeinu každý den ve stejnou dobu a veďte si deník o tom, jak se cítíte během několika minut nebo hodin poté. Cítíte se více soustředění? Nebo snad úzkostní a unavení? O pár dnů později zkuste dávku upravit. Takhle pokračujte, dokud nenajdete ideální množství v přesně daný čas, které nejlépe vyhovuje vašemu tělu.

  • Eliminační dieta

Ta spočívá v tom, že ze své stravy vyřadíte určitou potravinu nebo skupinu potravin, které pak pomalu znovu do jídelníčku vrátíte. Důležité je při tom pozorovat, jak tato určitá potravina nebo skupina potravin ovlivňuje vaše tělo. Tato metoda bude výhodná, pokud se domníváte, že máte na něco možná alergii.  

To prozradí nepříjemné symptomy, které s vyřazením potraviny ustupují a po návratu do jídelníčku vás opět začnou trápit. Nejčastěji to bývá bolesti břicha, únava či zažívací potíže.

  • Slunce

Světlo ze slunce vám může pomoci nejen se špatnou náladou, ale i se zlepšením vašich kognitivních funkcí1)2). Snažte se každý den si udělat pár minut jen pro sebe a sluneční paprsky. Uvidíte, že si po pár dnech všimnete pozitivních změn i díky přísunu vitamínu D.

„Hnacím motorem imunity je vitamín D, který má po zimě až 50% populace akutní nedostatek. Nejen na podzim a v zimě, ale v průběhu celého roku doporučuji užívat výživových doplňků s obsahem vysoce účinného beta glukanu z čerstvé hlívy ústřičné v kombinaci s vitamínem D a C,“ vysvětluje náš odborník na imunitu z Natures, Ing.Adrián Doboly.

  • Přerušovaný půst

To je druh diety, která stojí na tom, že se stravujete pouze v předem určenou dobu. Zbylou část dne hladovíte. Přerušovaný půst může vypadat například takto: Jíte pouze po dobu osmi hodin od 12:00 do 20:00, a poté od 20:00 do 12:00 následujícího dne hladovíte. Půst můžete zařadit třeba jen několikrát v týdnu.

Jezte zdravě – dostatek ovoce a zeleniny, pestrost a lehkost jídel je také klíčem proti únavě

Vitamíny – pomozte svému imunitnímu systému a dopřejte si každodenní koktejl vitamínů, které nemáte z přirozených zdrojů a kvalitního mikronizovaného beta glukanu z čerstvé hlívy ústřičné

Přerušovaný půst může mít hned několik osvědčených výhod:

Přerušovaný půst ovšem není vhodný pro všechny. Chronicky nemocní, cukrovkáři a těhotné ženy by se mu měli raději vyhnout.A pokud vám nedělá dobře, poraďte se před pokračováním s lékařem.

Biohacking je kouzlení s lidským tělem. Opravdu vám může dopomoci k tomu, abyste zvýšili svoje výkony na maximum. Skýtá ale také mnoho nebezpečí, pokud se provádí neodborně. Naše tipy si vyzkoušejte ale řiďte se vždy rozumem a poslouchejte své tělo!

Zdroje:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22201280/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23841684/
  3. Richard Thieme, „Hacking, biohacking a budoucnost lidstva“
Ing. Adrián Doboly
Je odborníkem na imunitu a beta glukan. Problematice beta glukanu a podrobnému zkoumání jeho účinků na zdraví se věnuje ve společnosti Natures již 20 let. Spolupracoval na výrobě několika výrobků na podporu imunity s obsahem beta glukanu pro dospělé a také pro děti. Aktivně se vzdělává v oblasti a problematice výživových doplňků.
cross